Wdrożenie systemu ERP musi być przemyślane

WNP.PLERP, czyli system planowania zasobów przedsiębiorstwa to podstawowe oprogramowanie wspomagające działalność firmy. Jednak nie zawsze klienci są usatysfakcjonowani efektami wdrożenia. Dlatego przed podjęciem decyzji należy przeanalizować kilka kwestii, by uniknąć problemów.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Po pierwsze należy zdawać sobie sprawę ze swoich słabych stron - dzięki takiej wiedzy dostawca ERP będzie w stanie przygotować proces wdrożenia dopasowany do specyfiki danego przedsiębiorstwa. W oparciu o wiedzę i doświadczenie specjalistów możliwe jest poznanie niuansów procesów zachodzących w firmie. Ponadto, obiektywne spojrzenie dostawcy pomoże rzucić nowe światło na niezidentyfikowane do tej pory wyzwania biznesowe - przekonuje Piotr Krzysztoporski, dyrektor ds. konsultingu w Epicor Software Poland.
Poza tym system ERP powinien być odpowiednio dobrany do specyfiki prowadzonej działalności, planów rozwoju oraz budżetu. system powinien być skalowalnym jeśli ma być rozwijany wraz z rozwojem firmy - dostawcy powinni zapewnić możliwości regularnego ulepszania i aktualizowania systemu.

Dobry dostawca pomoże w automatyzacji procesów i wyznaczeniu wszystkich aspektów działalności firmy, a wdrożenia zakończy wtedy, kiedy system będzie działać poprawnie. Dostawców trzeba sprawdzać: powinni zaprezentować listę zakończonych sukcesem wdrożeń i dysponować wystarczającą ilością zasobów na realizację danego wdrożenia ERP w zamierzonym czasie.
To istotne, ponieważ wszystkie opóźnienia grożą dodatkowymi kosztami oraz niespełnionymi obietnicami względem klientów - komentuje Piotr Krzysztoporski.
Ponieważ zdarza się, że firmy nie w pełni rozumieją funkcjonalności danego produktu lub specyficzny język związany z daną technologią, warto sprawdzić, czy każdy z członków zespołu zdaje sobie sprawę z tego, jaki jest cel podejmowanych działań oraz wie jak powinien działać. W sytuacji kiedy osoby podejmujące decyzję o inwestycji mają różne kompetencje i zajmują się innymi obszarami biznesu, należy skorzystać z usług inżynierów dobrze rozumiejących zarówno system ERP, jak i procesy biznesowe.
Zaangażowanie w realizację projektu jest niezmiernie ważne i często decyduje o sukcesie lub porażce. Najwyższe kierownictwo musi być włączone w proces implementacji w celu określenia jasnych warunków, oczekiwań oraz spodziewanego zwrotu z inwestycji. Zapewni to osiągnięcie założonego celu - wyjaśnia dyrektor z Epicor Software Poland.
Po obu stronach muszą zostać wyznaczone jasne etapy projektu oraz wytyczne określające jaki wynik wdrożenia będzie uznany za sukces. Pozwoli to przygotować grunt do udanego wdrożenia zapewniający jak najmniejszą ilość poprawek - dodaje.
Priorytetem powinno stać się zarządzanie zmianami, tak by pracownicy odpowiednio przyjęli nowy system i dobrze go przyjęli. Istotna jest też rola szkoleń jeszcze przed zakończeniem wdrożenia.
Istotne jest również jasne określenie spodziewanych korzyści oraz dokładny wgląd w koszty. Pozwoli to na lepszą ocenę użyteczności projektu i uzyskanie pewności co do prawdopodobieństwa pomyślnej realizacji oczekiwań - podsumowuje Piotr Krzysztoporski.
Źródło: wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top