Trendy na rynku systemów ERP na przykładzie XYZ firmy ZETO Opole

ZETO OPOLE - ERP, systemy ERPRynek systemów klasy ERP podlega ciągłym zmianom, stale zmieniają się również wymagania stawiane Zintegrowanym Systemom Informatycznym. Czym zatem są dzisiejsze systemy klasy ERP? Jakie trendy obowiązują?
 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 


W dobie wysokiej konkurencji dostawcy systemów tej klasy prześcigają się w tworzeniu nowych funkcjonalności oraz realizowaniu dalekosiężnych planów rozwojowych. Dobry marketing z kolei podwaja ich siłę rynkową. Niestety, z pewnością nie o to w tym wszystkim chodzi. Jasno sprecyzowana potrzeba klienta pokazuje bowiem, z jakiego procentu dostępnej funkcjonalności Użytkownik systemu będzie korzystał, a jaki procent funkcjonalności będzie musiał być dostosowany do jego potrzeb. Zastosowanie może znaleźć tu nawet proporcja, wynikająca z zasady Pareto (20/80). W szczególności, jeśli chodzi o tak specyficzne i wrażliwe na zmiany moduły jak zarządzanie produkcją, czy zarządzanie relacjami z klientami, którego zresztą statystyki wdrożeń pokazują, że ok. 65% firmom obcy jest protokół zakończenia wdrożenia. Jasne staje się zatem, że jedną z najważniejszych cech systemów klasy ERP jest ich elastyczność i możliwość wprowadzania zmian na życzenie klienta, czyli dostosowywaniu systemu do przedsiębiorstwa (nie odwrotnie). I właśnie takie rozwiązanie proponuje Państwu Zintegrowany System Informatyczny XYZ firmy ZETO Opole. Pomocne stają się wtedy stosowane przez dostawców nowoczesne technologie, bowiem czas reakcji na takie zapotrzebowanie często jest na wagę złota. Polityka dostawców oprogramowania coraz częściej ukierunkowuje się na konkretne branże, co w mniejszym stopniu wpływa na późniejsze zmiany w aplikacji. To jednak nie zmienia faktu, że nie lada wyzwaniem jest wdrożenie gotowego rozwiązania w firmie.

Systemie XYZ ZETO Opole charakteryzuje podejście modułowe, które koncentruje się na poszczególnych działaniach firmy: Finanse, Analizy finansowe, Rachunek kosztów, HR, Płace, CRM Produkcja, Sprzedaż, Zakup, Magazyn, Środki trwałe i wiele innych. Porównując dostępne na rynku produkty, można stwierdzić, że zakres proponowanych programów w ramach ERP jest podobny. To dobry moment, by zadać sobie kolejne pytanie - czy systemy te są również otwarte? Czy mogą integrować się z systemami obcymi? W trakcie analiz przedwdrożeniowych często okazuje się, że newralgicznym punktem jest możliwość jedno- lub dwustronnego komunikowania się systemów ERP z aplikacjami zewnętrznymi. Jak pokazuje życie, w firmach zastać można specyficzne dla branży oprogramowanie, które firma eksploatuje i co najważniejsze - nie zamierza z niego rezygnować. Podobnie jest z aplikacjami, stosowanymi przez partnerów handlowych przedsiębiorstwa. Często nie można sobie pozwolić na brak ich integralności.

W dobie rosnącego znaczenia przedsiębiorstw rozproszonych oraz rosnącej globalizacji warto nadmienić jeszcze jeden trend - dostęp do programu przez przeglądarkę. Nie jest jednak sukcesem udostępnienie aplikacji przez Internet, ale zastosowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa danych w sieci, przy równoczesnym zachowaniu wysokiej wydajności aplikacji.

Analizując nowe trendy na rynku systemów klasy ERP nie można jednak zapomnieć o najważniejszym – czynnik ludzki. Na dzień dzisiejszy śmiało można stwierdzić, że to już nie czasy, w których dobra cena, czy też bogata oferta dostawcy są siłą przetargową w wyborze odpowiedniego systemu informatycznego w firmie. Tym, co przemawia za wyborem, jest przede wszystkim wysoki poziom obsługi informatycznej. Przecież już złe określenie celów firmy, które ta zamierza osiągnąć poprzez wdrożenie ZSI, może przyczynić się do niepowodzenia implementacji oprogramowania. Nie wspominając już o obsłudze po wdrożeniu. Dobra aplikacja, to dobrze wdrożona aplikacja, dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa. Nie chodzi przecież o to, by robić rewolucję dla samej rewolucji, ale o to, by optymalizować i porządkować procesy firmy. Kluczem do sukcesu jest więc przede wszystkim dobra współpraca między dostawcą oprogramowania a Przedsiębiorcą oraz ogromna wiedza na temat potencjalnych problemów związanych z wdrożeniem, a taką wiedzę posiadają przede wszystkim dostawcy oprogramowania, którzy z oczywistych względów potrafią utrzymać się na rynku przez wiele lat.

System XYZ, to elastyczne narzędzie, spełniające potrzeby dynamicznie kształtującego się otoczenia i samej firmy. Firma ZETO Opole Sp. z o.o. jest twórcą tego systemu, co daje najwyższe możliwości ingerencji w jego rozwój, a co za tym idzie może spełniać wszystkie wymagania Klientów pod względem nowych funkcjonalności - w terminie możliwie jak najszybszym. To klient wyznacza ramy oprogramowania i jego rozwoju. Należy bowiem pamiętać, że najlepszym drogowskazem systemu jest kierunek spójny z kierunkiem przedsiębiorstwa.

Źródło: www.zeto.opole.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top