Przechowujemy większą ilość danych niż możemy przetworzyć

WNP.PLBig Data to bardzo szeroki termin – uważa Daniel Biesiada, solution sales architect Columbus IT. - Przykład dla firm produkcyjnych to chociażby monitorowanie maszyn na liniach produkcyjnych (systemy MES) w połączeniu z czysto transakcyjnymi informacjami związanych z planowaniem produkcji (systemy ERP).
 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
Zdaniem naszego rozmówcy, połączona analiza na tych dwóch pojemnikach danych może dostarczyć wnioski pomocne w optymalizacji pracy linii produkcyjnych.
Przykładów zastosowań Big Data jest więcej, żyjemy w czasach, w których nie brakuje nam informacji i mamy tendencję do przechowywania większej ilości danych, niż tą, którą jesteśmy w stanie efektywnie przetworzyć - uważa Daniel Biesiada.
Jednak za pomocą rozwiązań analitycznych, jak podkreśla nasz rozmówca, jesteśmy w stanie odnaleźć w masie pozornie niezwiązanych ze sobą danych spójne wnioski. - Jest jednak jeden warunek - podkreśla Daniel Biesiada. - Trzeba wiedzieć, jakie pytanie postawić, by we właściwy sposób zaprojektować rozwiązanie analityczne.

Przedstawiciel Columbus IT wskazuje, że narzędzia typu Big Data istnieją od dawna, zmieniła się jednak ich dostępność, a duże wolumeny danych powodują, że najtrudniej zadać dobre pytania.
Gdy przeszukujemy Internet za pomocą wyszukiwarki, odpowiedzi nie są satysfakcjonujące nie dlatego, że algorytmy serwisu nie działają sprawnie, lecz dlatego, że nie umieliśmy postawić dobrego pytania - wyjaśnia Daniel Biesiada.
Podobnie jest z komercyjnymi rozwiązaniami do analizy danych w przedsiębiorstwie.
Często technologie są komplementarne i oferują podobne funkcjonalności, natomiast najistotniejszym czynnikiem sukcesu we wdrażaniu projektów jest doradztwo biznesowe, w którym technologia dostarcza tylko narzędzi - mówi przedstawiciel Columbus IT.
Według niego, każda firma przy pewnej skali, bez wyjątku powinna przyjrzeć się danym jakie posiada.
Duże wolumeny, różne obszary i wymiary tych danych mogą dostarczyć wyzwań związanych z analizą, dlatego warunkiem koniecznym jest otwartość firm na wspólną rozmowę o procesach biznesowych, na podstawie których wraz ze specjalistami od Big Data łatwiej jest stworzyć taki model do analizy, który dostarczy zarówno dobrych pytań jak i dobre odpowiedzi - radzi Daniel Biesiada.
Dobre odpowiedzi jako efekt analizy mogą w bezpośredni sposób wpłynąć zarówno na optymalizacje po stronie kosztów jak i odkryć nowe miejsca wzrostu dla danego przedsiębiorstwa - wyjaśnia przedstawiciel Comlumbus IT. Tempo w gospodarce opartej na informacji dyktowane jest właśnie skuteczną umiejętnością analizy i adaptacji do zmian. Big Data i wszelkie inne mechanizmy związane z tzw. Business Intelligence to prawa i lewa ręka menadżerów chcących podejmować właściwe decyzje.
Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top