Priorytetem są branża przemysłowa i energetyka

 Obszarem, który będzie w najbliższym czasie inwestował w rozwiązania IT jest infrastruktura, głównie ze względu na przygotowania do Euro 2012 - mówi dla portalu wnp.pl Marcin Taranek, prezes Zarządu IFS CEE.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 

 

Dla naszej firmy priorytetem jest również branża przemysłowa, ważnymi sektorami są też energetyka i szeroko pojęty sektor użyteczności publicznej oraz budownictwo.

Jakie segmenty gospodarki są obecnie zainteresowane inwestycjami w rozwiązania ERP, które z nich są perspektywiczne dla producentów i dostawców systemów?

Dla naszej firmy priorytetem jest branża przemysłowa, ważnymi sektorami są też energetyka i szeroko pojęty sektor użyteczności publicznej oraz budownictwo. Wśród klientów u których przeprowadzamy wdrożenia są: Graal S.A., Kopex S.A., Mikomax., MPWiK Wrocław, Armatura Kraków S.A. oraz Sprint Sp. z o.o. Obszarem, który będzie w najbliższym czasie inwestował w rozwiązania IT jest infrastruktura, głównie ze względu na przygotowania do Euro 2012. Nie bez znaczenia będą środki z funduszy europejskich, dostępne zarówno dla tego sektora, jak również dla przedsiębiorstw użyteczności publicznej. W ostatnich miesiącach nie odnotowaliśmy spadku zainteresowania systemami ERP, realizujemy zakontraktowane kilka miesięcy temu wdrożenia oraz podpisujemy nowe kontrakty.

Czy obserwując rynek IT można już wskazać na pierwsze oznaki końca kryzysu gospodarczego?

Pozytywnym sygnałem świadczącym o tym, że zainteresowanie firm nowoczesnymi rozwiązaniami informatycznymi jest duże, jest fakt, że IFS realizuje wdrożenia w przedsiębiorstwach z różnych branż. Wielu naszych dotychczasowych klientów rozszerza wdrożenia IFS Applications i przeprowadza uaktualnienia systemu do najnowszej wersji.

Jak optymalizować koszty inwestycji w rozwiązania klasy ERP w czasie gdy przedsiębiorstwa ograniczają wydatki, czy wybierać aplikacje tanie, podstawowe, czy z możliwością przyszłego rozszerzenia, kiedy skończy się kryzys i firma będzie inwestowała w IT?

Podstawową cechą nowoczesnych systemów klasy ERP wspomagających zarządzanie jest elastyczność i komponentowa architektura. Oznacza to, że wdrożone rozwiązanie może być rozszerzane o dodatkowe funkcjonalności i komponenty systemu, w miarę jak rozwija się przedsiębiorstwo czy zmieniają się jego potrzeby biznesowe. Wdrożenie systemu wspomagającego zarządzanie, podobnie jak każde działanie podejmowane przez firmę, powinno być precyzyjnie zaplanowane. Jednym z najważniejszych elementów procesu wdrożeniowego jest etap projektowania, a więc precyzyjne zdefiniowanie potrzeb biznesowych i oczekiwań klienta związanych z systemem, co pozwala na zaprojektowanie optymalnego dla firmy rozwiązania.

Jakie elementy systemów klasy ERP sprawdzają się w okresie gorszej koniunktury, które są szczególnie przydatne, jakie wymierne korzyści osiągają przedsiębiorstwa dzięki zastosowaniu tych rozwiązań?

Oczekiwania przedsiębiorstw odnośnie systemów klasy ERP, zawłaszcza w momencie, kiedy trzeba szczególnie ostrożnie szacować inwestycje, stają się coraz bardziej sprecyzowane – poszukują systemów, które będą służyły im przez wiele lat, posiadających kompleksową funkcjonalność. Obecnie najistotniejsze są funkcjonalności wspierające kluczowe procesy. W przypadku IFS Applications moduły systemu wspierają m.in.: produkcję, dystrybucję, zarządzanie projektami, sprzedaż, zasoby ludzkie i płace. Firmy produkcyjne coraz częściej poszukują narzędzi optymalizujących harmonogramy produkcyjne, pozwalających precyzyjnie i szybko obliczać planowany koszt wytworzenia wyrobu, a tym samym elastycznie kontrolować marżę zamówienia. W sytuacji, kiedy przedsiębiorstwa dostrzegają potencjalne zagrożenie płynności i wysokich kosztów kapitału, system, który pozwoli uwolnić zapasy finansowe zamrożone w magazynach, polepszyć ściągalność należności, a także zaplanować optymalne wykorzystanie zasobów produkcyjnych, pozbywając się ich nadmiaru, może okazać się bardzo dobrą inwestycją.

Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top