Polscy przedsiębiorcy mocno odczuwają zmiany podatkowe

sageMali i średni przedsiębiorcy uznali zmiany legislacyjne i zbyt wiele biurokracji za największe wyzwanie, które stoi przed ich firmami w 2017 roku. Aż 96% małych i średnich przedsiębiorców postrzega zmiany podatkowe jako czynnik, który ma największy, pozytywny lub negatywny, wpływ na prowadzenie biznesu – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Grupę Sage.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Zmiany legislacyjne i zbyt wiele biurokracji zostały przez małych i średnich przedsiębiorców uznane za największe wyzwanie, któremu muszą sprostać w 2017 roku – uważa tak więcej niż co trzeci ankietowany (35%).

54% małych i średnich przedsiębiorców wskazuje zmiany podatkowe jako zdarzenie ekonomiczne, które ma największy negatywny wpływ na ich działalność biznesową. 42% odczuwa zaś te zmiany jako czynnik, który oddziałuje pozytywnie na prowadzone przez nich firmy.
Przedsiębiorcy lubią stabilność prawną, a tymczasem 2017 rok przyniósł wiele zmian - mówi Piotr Ciski, dyrektor zarządzający Sage w Polsce, lidera na rynku dostawców oprogramowania dla biznesu. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązkiem przekazywania informacji o prowadzonej ewidencji VAT poprzez jednolity plik kontrolny (JPK) zostały objęte małe i średnie przedsiębiorstwa. A to tylko jedna z nowości – dodaje.
Znowelizowana ustawa o VAT wprowadziła m.in. obowiązek składania deklaracji VAT w formie elektronicznej od stycznia 2017 r. pod groźbą sankcji administracyjnych. Niedochowanie formy elektronicznej grozi karą jak za wykroczenie skarbowe. Kolejną nowością jest powołanie do życia Krajowej Administracji Skarbowej, która zacznie działać 1 marca 2017 r. i będzie pilnować, by dochody podatkowe, należności celne i inne opłaty były realizowane prawidłowo. Proces digitalizacji i cyfryzacji kontaktów między administracją państwową a przedsiębiorstwami ma być kontynuowany poprzez planowane na koniec przyszłego roku uruchomienie Centralnego Rejestru Faktur. Trwają także prace nad wprowadzeniem e-paragonów.

Niepewna sytuacja gospodarcza nie ułatwia przedsiębiorcom życia

Polscy mali i średni przedsiębiorcy weszli w nowy rok pełni obaw dotyczących sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie – 53% z nich uważa, że polska gospodarka będzie mniej stabilna aniżeli 6 miesięcy temu, a 60% myśli tak o sytuacji gospodarczej na świecie.

53% ankietowanych przedsiębiorców twierdzi, że nie zmieniła swoich planów biznesowych z powodu obecnej sytuacji politycznej, uczyniło tak 17%. 30% przedstawicieli MŚP wstrzymuje się z decyzjami, ale rozważa zmianę planów.
Ogrom wydarzeń politycznych, gospodarczych i legislacyjnych jest naturalnym czynnikiem, który sprawia, że przedsiębiorcy nie czują się do końca pewnie i z uwagą obserwują wprowadzane zmiany – mówi Piotr Ciski. Ważne jest, aby przygotować swoją firmę na różne warianty wydarzeń i zyskać dzięki temu możliwie największe poczucie bezpieczeństwa, które pozwoli komfortowo prowadzić biznes – uzupełnia.
41% przedsiębiorców uważa, że sektor MŚP nie jest w wystarczającym stopniu brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji politycznych i gospodarczych w Polsce. W jaki sposób rząd może ułatwić działalność firmom? Dla ponad połowy przedsiębiorców (57%) kluczowe jest udoskonalenie systemu podatkowego. Stabilne regulacje prawne są istotne dla 41% ankietowanych.

Źródło: www.sage.com.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top