Oprogramowanie dla biznesu stanieje do zera?

wnp.plW czasach kryzysu nic nie działa tak dobrze jak niska cena. W poszukiwaniu nowych strategii sprzedaży niektóre firmy obniżyły ją nawet do zera.

 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 

Za profesjonalne systemy zarządzania przedsiębiorstwem (klasa ERP) czy sprzedażą i relacjami z klientem (CRM) trzeba płacić. Koszt zakupu i wdrożenia nawet najprostszych wariantów systemów tej klasy to minimum kilkadziesiąt tysięcy złotych, co dla części małych i średnich firm jest barierą nie do przeskoczenia - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Na eksperyment z nowym modelem dystrybucji oprogramowania biznesowego zdecydowała się wrocławska firma Infocon. Jej system wsparcia sprzedaży, Pcgmarket SFA/CRM, przeznaczony dla firm zatrudniających handlowców pracujących w terenie, jest oferowany za darmo. Przychód dostawcy ma pochodzić z serwisu i odpłatnych usług opcjonalnych.

Pomysł wrocławskiego Infoconu nie jest odosobniony. O wprowadzaniu na rynek darmowego korporacyjnego rozwiązania poinformowała ostatnio amerykańska firma Citrix. Jej platforma XenServer, ułatwiająca m.in. zarządzanie serwerami i maszynami wirtualnymi, będzie oferowana w podobnym modelu jak system z Wrocławia.

To nie rozwiewa jednak wątpliwości branży. Adam Gębski, dyrektor pionu sprzedaży w ZETO SA w Poznaniu, uważa, że darmowe rozwiązania, jako oferujące podstawowe funkcje, sprawdzą się przede wszystkim w mniejszych firmach.

Im większe wymagania co do funkcji będzie stawiać klient, tym bardziej indywidualne musi być wdrożenie takiej usługi. W przypadku oprogramowania „szytego na miarę” pełnopłatne wdrożenie wydaje się konieczne – mówi Gębsk

Wg przedstawiciela ZETO pomysł Infoconu ma potencjał, który jednak uzależniony jest od liczby klientów, którzy zdecydują się na to rozwiązanie.

W końcu trudno sobie wyobrazić, że firmy, które zdecydują się na darmowy system, nie będą korzystały z jego płatnej obsługi serwisowej, nawet w czasach kryzysu – komentuje

Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top