Mniejszy też inwestuje

WNPInwestycjom IT w przemyśle ton nadają duże przedsiębiorstwa, jednak firmy zaplecza obsługujące potentatów są znaczącym odbiorcą rozwiązań teleinformatycznych.


{MosModule module=Wiadmosci_Dzial}
Analityka, chmura i mobilność to trzy kierunki, które będą nadawały ton inwestycjom IT w spółkach obsługujących wielki przemysł. Firmy zaplecza podejmują decyzje o inwestycjach w rozwiązania teleinformatyczne, biorąc pod uwagę dwa podstawowe kryteria - wymagania specyficzne dla dużych zleceniodawców z sektora przemysłowego oraz ogólne trendy w wykorzystaniu informatyki przez firmy z sektora.

Podmioty obsługiwane przez spółki sektora MŚP przeważnie wymagają ścisłej integracji zleceniobiorców z systemami firmowymi. Dzięki temu zyskują szybszą komunikację i zwiększenie bezpieczeństwa wymiany informacji.

Zaplecze powinno się do tego dostosować, m.in. dobierając rozwiązania IT. Ale podmioty MŚP nie mogą także być obojętne na ogólne wymogi rynkowe. W tym zakresie widać dominujący kierunek rozwoju, jakim jest mobilność.

Monitor, tablet, chmura
Określenie "praca zdalna" nabiera teraz zupełnie innego wymiaru - zauważa Michał Szybalski, business solutions manager sektora usługi w Comarch. Po pierwsze, ze względu na możliwości współpracy związane z technologią wideo. Rozwiązania klasy Unified Communications łączą ze sobą komunikację głosową, wideo, maile i komunikatory. Pozwala to na wykonywanie pracy w dowolnym miejscu, z wykorzystaniem dowolnego medium komunikacyjnego, najbardziej odpowiedniego dla zadania. Ponadto rozwiązania Unified Communications pozwalają na integrację z platformami społecznościowymi, wykorzystywanymi do komunikacji wewnątrz przedsiębiorstwa, zastępującymi intranet.
Wyraźnym trendem jest także tabletyzacja, czyli zastępowanie papierowych dokumentów komunikacją wideo. Coraz częściej mamy do czynienia z wykorzystaniem rozwiązań Digital Signage, czyli zarządzanych centralnie monitorów multimedialnych do informowania pracowników o stanie produkcji, aktualnych zadaniach, poziomie braków czy też poziomie zapasów. Często również instrukcje dotyczące stanowisk dostarczane są w formie pliku graficznego wyświetlanego pracownikowi na monitorze, co pozwala na znacznie szybsze reagowanie.

Firm MŚP zaplecza przemysłu przeważnie nie stać na utrzymywanie zespołu programistów zarządzających skomplikowanymi technologicznie systemami. Dlatego też coraz intensywniej interesują się one aplikacjami w modelu cloud.

Model ten zapewnia szeroką funkcjonalność i elastyczność przy kosztach znacznie niższych niż w przypadku tradycyjnych lokalnych systemów - przekonuje Ryszard Krawczyński, główny konsultant ds. sprzedaży aplikacji do zarządzania produkcją w Oracle Polska.
Ponadto czas wdrożenia takiego systemu jest przynajmniej dwukrotnie krótszy od tradycyjnego wdrożenia lokalnego.
Wyobraźmy sobie przedsiębiorstwo, które wdraża moduł magazynowy WMS (Warehouse Management System) w technologii cloud - opisuje Tomasz Gliwka, solutions engineer w Epicor Software Poland.
Zarządzanie magazynem "w chmurze" umożliwia pracownikom firmy dostęp do potrzebnej dokumentacji z każdego urządzenia mobilnego łączącego się z przeglądarką internetową, dzięki czemu mogą oni zdalnie wprowadzać informacje i modyfikować dokumenty.

Model cloud może się zwłaszcza dobrze przyjąć w branży produkcyjnej, ze względu na możliwość dostarczania w czasie rzeczywistym rzetelnych informacji o kosztach, jakości i przebiegu podstawowych procesów związanych z wytwarzaniem.
Firmy MŚP zwracają uwagę na to, w jaki sposób system pomoże kontrolować marżę, optymalizować zapasy, reagować na zmienne otoczenie rynkowe - wskazuje kolejny kierunek rozwoju rynku Paweł Jędrusik, wiceprezes zarządu, dyrektor sprzedaży SAP Polska. Przedsiębiorstwa zainteresowane są nie tylko ERP, które jest już pewnym standardem, ale np. narzędziami analitycznymi czy dobrze zastosowanymi systemami dziedzinowymi, np. CRM, w obszarze relacji z klientami, systemem logistycznym, zakupowym czy aplikacjami mobilnymi.
Rośnie też zainteresowanie rozwiązaniami z zakresu wspomagania decyzji biznesowych (Business Intelligence).

Kolejnym obszarem, którym coraz częściej interesują się firmy zaplecza przemysłowego, jest zarządzanie zasobami ludzkimi.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wyzwaniem, z którym mierzą się firmy z sektora MŚP, jest konieczność gromadzenia coraz większych ilości danych i efektywnego nimi zarządzania.
Tworzenie profesjonalnych serwerowni na potrzeby wielofunkcyjnego działania firmy stało się już więc standardem - przekonuje Tomasz Włastowski, distribution sales manager HP Polska. Kolejnym krokiem jest skuteczne zabezpieczanie posiadanych zasobów, stąd zdecydowanie widoczny zwrot w kierunku pamięci masowych.
Sektor MŚP inwestuje głównie w rozwiązania perspektywiczne, a to oznacza, że szacując swoje potrzeby, przedsiębiorstwa uwzględniają perspektywę lat, a nie miesięcy. Taka zmiana podejścia do planowania wpływa również na specyfikę kupowanych produktów.

Następuje coraz większa koncentracja sektora MŚP na rozwiązaniach wielofunkcjonalnych z dużym naciskiem na bezpieczeństwo, archiwizację, wydajność i możliwości zarządzania procesem przetwarzania danych.

Firmy związane kontraktowo z dużymi odbiorcami stoją przed jeszcze jednym wyzwaniem - jak pogodzić wymogi odbiorcy z koniecznością kontroli i redukcji kosztów własnych.
Dzisiaj wdrożenie systemów ERP stało się praktycznie fundamentem, na którym budowana jest każda forma relacji biznesowych - przekonuje Przemysław Kosek, dyrektor zarządzający w sektorze przemysł w Infovide- -Matrix. Można więc już zaobserwować powolne nasycenie sektora MŚP klasycznymi rozwiązaniami ERP oraz systemami mającymi charakter wyspecjalizowany czy też branżowy. Coraz częściej widoczne jest natomiast, że systemy te zaczynają być postrzegane jako podstawa do budowy rozwiązań wyższego szczebla - odpowiedzialne za pozyskiwanie, integrację i analizę informacji pochodzących z wielu źródeł oraz bezpośrednio wspierające procesy decyzyjne w przedsiębiorstwie.
Nowoczesne narzędzia informatyczne umożliwiają spełnianie jeszcze jednego wymogu bezwzględnie egzekwowanego przez dużych partnerów - bezpieczeństwa zasobów. Przykładem może być tworzenie portalu firmowego, gdzie dane są silnie zabezpieczone i jednocześnie można udostępnić je uprawnionym pracownikom również z firm zewnętrznych.

Wyjście do przodu


Poza narzędziami wymaganymi przez zleceniodawców, firmy zaplecza przemysłowego coraz częściej inwestują w aplikacje wspomagające zarządzanie najważniejszymi dla nich procesami biznesowymi, takimi jak systemy magazynowe, obsługa klienta i aplikacje finansowo-księgowe. Sektor MŚP przykłada także większą wagę do jakości obsługi klienta, dlatego często decyduje się na inwestycje w systemy klasy CRM.
W tym obszarze coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania w technologii cloud computing, głównie ze względu na szybkość wdrożenia, atrakcyjność cenową i możliwość korzystania z aplikacji za pomocą dowolnego urządzenia przenośnego - wskazuje Janusz Małgorzaciak, ekspert rozwiązań ERP, dział aplikacji biznesowych Microsoft Dynamics w polskim oddziale Microsoft.
Wiele firm wykorzystuje funkcjonalności mobilne systemów CRM, które umożliwiają stały kontakt z klientem i przekazywanie informacji na bieżąco.

Dla przedsiębiorstw branży przemysłowej bardzo istotne jest pozyskiwanie szybkiej i kompleksowej wiedzy o procesach produkcyjnych. - Dlatego tak dużą popularnością cieszą się rozwiązania klasy MES, dające możliwość przeprowadzenia całej produkcji od planu, po fizyczną realizację i rejestrację danych, raporty i analizy z każdego miejsca na produkcji poprzez normatywy ustalone w przedsiębiorstwie, aż po kalkulację, wysyłkę i wyniki finansowe - mówi Andrzej Morawski, wiceprezes zarządu BPSC.

Aleksander Popończyk, dyrektor w Ipopema Business Consulting, zauważa, że w ostatnich dwóch latach na krajowym rynku systemów IT daje się zauważyć wzrastające zainteresowanie rozwiązaniami wspierającymi zaawansowane planowanie łańcuchów dostaw klasy APS (Advanced planning & scheduling). - Dokonując pewnej generalizacji, można stwierdzić, że nadszedł czas na wyjście do przodu, czyli planowanie i prognozowanie działań gospodarczych przy wsparciu systemów APS - wyjaśnia nasz rozmówca.
W najbliższych latach największe inwestycje IT powinny być widoczne w tych opóźnionych sektorach, jak przemysł wydobywczy czy stoczniowy, jest tylko jeden warunek, mianowicie dostępność środków inwestycyjnych - mówi Robert Bonat, dyrektor działu wdrożeń Marketplanet.
Firmy MŚP współpracujące z dużymi odbiorcami będą musiały w sposób naturalny nadążać za poziomem rozwoju technologicznego swojej branży, inwestując w rozwiązania nowoczesne, szybko wdrażane i nie wymagające dużych nakładów inwestycyjnych.

Dlatego nasz rozmówca spodziewa się dynamicznego wzrostu zainteresowania rozwiązaniami typu SaaS (System as a Service), opartymi o przetwarzanie w chmurze. Następstwem wyboru rozwiązań SaaS powinien być z kolei wzrost zainteresowania łączami szerokopasmowymi oraz zmniejszenie inwestycji we własną infrastrukturę IT.

Z badań, które firma Avaya przeprowadziła w Europie w ubiegłym roku, wynika, że ponad 80 proc. z 700 respondentów potwierdziło, że ich serwis kliencki wymaga ulepszeń, co można osiągnąć m.in. poprzez wprowadzenie bardziej elastycznych narzędzi pracy osób zatrudnionych. - Obserwujemy duży potencjał na rynku firm inwestujących w pracowników nie przywiązanych do swojego fizycznego miejsca pracy bądź często go nie posiadających, czyli pracowników mobilnych - mówi Wojciech Głażewski, country leader Avaya.

Takie osoby, które bardzo dużo i często podróżują, z jednej strony muszą być dostępne, a z drugiej mieć stały dostęp do systemów zamówień czy kontaktu z biurem. Mogą więc posiadać jedno urządzenie takie jak smartfon czy tablet, a każdy, kto będzie chciał się z nimi skontaktować, będzie mógł to zrobić za pomocą numeru biurkowego, komórkowego czy e-maila. Tu odpowiedzią są więc rozwiązania Unified Communication, które będą zyskiwać na znaczeniu, ale i przechodzenie w chmurę, które już powoli w wielu gałęziach przemysłu następuje.

Na rynku jest większe zapotrzebowanie ze strony firm zaplecza przemysłowego na rozwiązania komunikacji zunifikowanej bazujące na telefonii IP.
Zwłaszcza te rozwijające podstawową funkcjonalność IP TDM o takie elementy jak szybkie komunikatory firmowe, aplikacje mobilne, współdzielenie aplikacji w czasie rzeczywistym czy możliwość nawiązywania połączeń wideo - zauważa Marcin Grygielski, dyrektor regionalny na rynek Europy Środkowej i Wschodniej, Interactive Intelligence. Nasz rozmówca wskazuje także na większą liczbę zapytań o biurowe systemy komunikacyjne zawierające narzędzia typowe dla call center.
Rozwiązaniem przyszłości dla firm zaplecza przemysłowego są narzędzia usprawniające efektywną obsługę zgłoszeń helpdesku - uważa Grygielski.
Dostępne do tej pory na rynku rozwiązania automatyzacji procesów (tzw. workflow) były zbyt skomplikowane i za drogie dla sektora MŚP. Przełomem w tej dziedzinie mogą stać się technologie automatyzacji procesów stworzone na bazie infrastruktury komunikacyjnej (tzw. Communications-Based-Process- Automation lub CBPA).

Małe i średnie przedsiębiorstwa z branży przemysłowej wyraźnie chętniej inwestują w rozwiązania mobilne integrujące istniejące aplikacje ze światem zewnętrznym - smartfony i tablety stały się niezbędnym elementem pracy.
Rozwiązaniami, w które będą inwestowały MŚP, będą przede wszystkim mobilne aplikacje, umożliwiające np. planowanie i koordynację serwisu maszyn przy użyciu smartfona czy tabletu, zdalny wgląd w harmonogram produkcji czy informacje o stanie zlecenia - uważa Jacek Kowalak, dyrektor sprzedaży w Exact Software Poland.
Przedsiębiorstwa sektora MŚP, mimo tego że stosunkowo dobrze radzą sobie z niepewną sytuacją gospodarczą, swoją pozycję rynkową w dużej mierze zawdzięczają sprawności komunikacji, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz firmy.
Trudno mówić o jakiejkolwiek efektywnej łączności bez wydajnej, prostej w utrzymaniu i ekonomicznej sieci - zauważa Roman Sadowski, szef marketingu na region CIS, Europy Środkowej i Południowej, Alcatel-Lucent Enterprise. W oparciu o nowoczesną sieć IP coraz częściej firmy zaplecza przemysłu wdrażają wiele dodatkowych rozwiązań.
Źródło: www.wnp.pl
Autor: Jarosław Maślanek

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top