Inwestycje IT rewolucjonizują funkcjonowanie firm

WNPBez nowoczesnych rozwiązań informatycznych nie można sobie wyobrazić funkcjonowania nowoczesnej firmy. Najwięksi inwestorzy wyznaczają trendy na najbliższe lata. Wybraliśmy przedsiębiorstwa z kilku kluczowych dla polskiej gospodarki sektorów i zapytaliśmy ich przedstawicieli o wdrożenia informatyczne, które zrewolucjonizowały funkcjonowanie firmy i które odcisną piętno na podmiotach w ich branżach. Powstała mapa kierunków, w jakich w najbliższych latach rozwijać się będą nowoczesne narzędzia IT stosowane w dużych podmiotach przemysłowych.
 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
Hutnicza integracja

Spośród inwestycji IT zrealizowanych w ArcelorMittal Poland kluczowe było wdrożenie w latach 2005-06 systemu SAP. Zbiegło się ono z prywatyzacją i połączeniem czterech dawniej niezależnych hut, a więc i czterech oddzielnych pod względem organizacyjnym i infrastrukturalnym jednostek. Każda z nich miała też inną infrastrukturę IT oraz pracowała na całkiem różnych rozwiązaniach aplikacyjnych. Aktualnie firma pracuje nad wdrożeniem MES (Manufacturing Execution System), czyli warstwy aplikacji odpowiadającej m.in. za planowanie i harmonogramowanie produkcji oraz zarządzanie i optymalizację łańcucha dostaw, co w wielooddziałowej firmie będącej kluczowym producentem stali jest newralgiczne. Z punktu widzenia wsparcia zarządzania, istotna była także centralizacja komunikacji.
Od dawna już pracujemy na serwerze korporacyjnym Microsoft Exchange zintegrowanym z usługą pocztową BlackBerry - wyjaśnia Tomasz Frankiewicz, dyrektor IT Arcelor Mittal Poland. - W ten sposób zredukowaliśmy papierowy obieg dokumentów, całą korespondencję przenieśliśmy do sieci.Powoli w naszej branży dojrzewają również rozwiązania oparte na portalach klienckich - zauważa Frankiewicz.
Pozwalają one zintegrować system w ArcelorMittal Poland z rozwiązaniami używanymi u naszych klientów i dostawców. To z kolei automatyzuje procesy, przyspiesza obsługę i eliminuje zaangażowanie ludzi, a przez to redukuje koszty.
Na duże podmioty gospodarcze wpływa także upowszechnienie outsourcingu, co z kolei przekłada się na większe zainteresowanie rozwiązaniami z zakresu cloud computing. Dziś jednak są one jeszcze niewystarczająco dojrzałe, aby sprostać wymaganiom klienta korporacyjnego w branży hutniczej.

W najbliższym czasie ArcelorMittal Poland zamierza inwestować w poziom trzeci aplikacji (MES) oraz automatykę przemysłową (poziom 2), wykorzystywaną m.in. do opomiarowania procesów produkcyjnych i przyczyniającą się do redukowania udziału czynnika ludzkiego w produkcji, zwłaszcza w tych niebezpiecznych jej aspektach.

Nie ma wątpliwości, że hutnictwo wchodzi w erę w pełni zautomatyzowanych procesów produkcyjnych.

Paliwa w chmurze

Ważnym momentem w Grupie Lotos było kompleksowe wdrożenie systemu ERP. Odbyło się ono w oparciu o zoptymalizowane procesy biznesowe i pozwoliło na sprawniejsze zarządzanie firmą.
Ale przede wszystkim zmieniło całkowicie relacje pomiędzy biznesem a IT - mówi Tadeusz Rogaczewski, dyrektor biura zarządzania informatyką w Grupie Lotos. - Dzisiaj te dwa obszary współpracują bardzo blisko przy wyborze rozwiązań oraz wdrażaniu bardzo różnych systemów.
Kolejną rewolucją było wdrożenie rozwiązań portalowych w oparciu o Microsoft SharePoint. Dzisiaj użytkownicy biznesowi korzystają z kilkuset dedykowanych witryn, które sami rozwijają. Grupa kapitałowa Lotos to ponad 5 tysięcy pracowników pracujących w różnych lokalizacjach w kraju i zagranicą, w strukturach pionowych i poziomych zależności decyzyjnych. Dla nich szybka, konkretna i rzetelna informacja o tym, co jest istotne do zrealizowania, kiedy i w jaki sposób należy to zrobić, jest podstawą sprawnego działania i gwarancją jego efektywności - wskazuje Rogaczewski.
Dlatego wdrożyliśmy między innymi kompletne rozwiązanie telekomunikacyjne Polycom RealPresence UC zintegrowane z Microsoft Lync. Zapewnia ono otwartą współpracę wszystkich pracowników w rozproszonych lokalizacjach.
Efektem tego działania jest zwiększona szybkość podejmowania decyzji biznesowych.

Technologie, w które koncern będzie inwestować w najbliższej przyszłości, to rozwiązania mobilne i chmura w modelu private cloud. Inwestycje te będą musiały się odbywać z zachowaniem bezpieczeństwa przekazu informacji, dlatego firma nadal będzie inwestować w technologie i systemy zabezpieczające dane. Ważnym strategicznie obszarem jest dla Lotosu segment poszukiwawczo-wydobywczy, w najbliższych latach przedsiębiorstwo będzie więc rozwijać wysokowyspecjalizowane systemy wspierające tę działalność biznesową.

Informatycy z Lotosu przy wyborze rozwiązań zwracają uwagę na ich przepustowość, łatwość integracji oraz skalowalność. To oznacza, że wprowadzenie nowego rozwiązania do struktury nie może powodować problemów czy zakłóceń.

Chemiczna synergia

Rozwiązaniem, które zrewolucjonizowało funkcjonowanie Grupy Kapitałowej Azotów Tarnów, było uruchomienie centralnej instancji systemu SAP, w której opracowano nowe struktury organizacyjne systemu i wdrożono nowe zasady zarządzania danymi podstawowymi.
Centralna instancja SAP jest docelowym środowiskiem obsługi głównych procesów biznesowych w GK Azoty, obecnie jest platformą do pracy operacyjnej Azotów Tarnów i ZAK SA, rozszerzanym na ZCh Police - wyjaśnia Andrzej Skolmowski, wiceprezes zarządu Grupy Kapitałowej Azotów Tarnów.
Dzięki projektowi uzyskano możliwość pracy na centralnej instancji SAP oraz zdalny dostęp do pozostałych systemów realizowany za pomocą szerokopasmowego łącza o przepustowości 10 Gb/s. Projekt objął także skonfigurowanie na centralnej instancji rozwiązań informatycznych wspierających działalność Centrum Usług Wspólnych, które stopniowo przejmuje obsługę procesów finansowych oraz kadrowo- płacowych na potrzeby całej grupy. Uzyskano także usprawnienie pracy zespołowej z wykorzystaniem narzędzi MS, które ułatwiają współpracę tematycznych zespołów rozproszonych firm Grupy Kapitałowej, szczególnie cenne przy realizacji synergii operacyjnych. Inwestycja ta to także integracja środowiska informatycznego spółek grupy, obejmująca m.in. konsolidację infrastruktury SAP, a także wszystkich systemów wspierających.

Zdaniem wiceprezesa Skolmowskiego, technologiami IT, które wpłyną najbardziej na funkcjonowanie firm z sektora chemicznego w najbliższych latach, będą te związane z cloud computingiem.

Azoty Tarnów są w trakcie budowania chmury prywatnej, w obszarze modelu biznesowego, dla grupy kapitałowej w oparciu o dostępne i już funkcjonujące technologie, czyli wirtualizację, SaaS, IaaS itp. Przyszłość grupy to także technologie komunikacyjne, czyli audio i wideokonferencje, komunikatory, telefonia IP.

IT uwalnia energię

W grupie Energa obszar technologii informatycznych uległ fundamentalnym zmianom w ciągu ostatnich trzech lat. W tym czasie zrealizowano szereg projektów oraz inicjatyw, których zadaniem było zbudowanie podstawy teleinformatycznej dla realizacji procesów restrukturyzacyjnych, zmian organizacyjnych, integracji grupy oraz zwiększających się potrzeb biznesowych.

Roman Dudzik, dyrektor centrum IT w Energa, jako wdrożenia i projekty, które miały najbardziej znaczący wpływ na funkcjonowanie firmy, wymienia sieć teleinformatyczną, transformację i centralizację środowiska SAP ERP, centralizację systemów klasy SCADA i SI D, Centra Przetwarzania Danych oraz centralną usługę infrastrukturalną.
Budowa sieci teleinformatycznej umożliwiła efektywne funkcjonowanie systemów IT w grupie - wyjaśnia dyrektor Dudzik. - Sieć korporacyjna pozwoliła na wdrożenie centralnych usług infrastrukturalnych, np. centrum przetwarzania danych, telefonii IP, systemu wideokonferencyjnego.
W najbliższych latach inwestycje w IT w grupie Energa związane będą z uwolnieniem rynku sprzedaży energii.

Spółka planuje realizację rozwiązań mobilnych oraz wdrożeń nowych produktów (usprawnienie "time to market"), sprzedaży i obsługi klienta.
Wśród inwestycji wymienić należy przede wszystkim smart grid oraz AMI, czyli instalację liczników zdalnego odczytu - wyjaśnia Dudzik. - To jedno z wielu działań, w które obecnie inwestuje grupa Energa w ramach projektu AMI sytemu automatycznego zarządzania pomiarami.
Dwukierunkowa transmisja stanowi podstawę do budowania inteligentnej sieci smart grid, która znacznie ułatwi chociażby zdalny pomiar energii u lokalnych producentów energii, tzw. prosumentów, z jednoczesnym przesłaniem informacji o ilości generacji do systemów odczytowych i technologicznych.

Kolejnymi inwestycjami teleinformatycznymi, które czekają Energę w najbliższym czasie, są kompleksowe i elastyczne rozwiązania w zakresie wsparcia procesów marketingowych, sprzedażowych i rozliczeniowych.

Zdalne wydobycie

Dla KGHM bardzo istotne z punktu widzenia rozwoju produkcji były takie projekty jak wprowadzenie bezprzewodowej łączności podziemnej oraz zdalnego sterowania maszynami. Na ten ostatni temat zwraca uwagę Piotr Pawłowski, dyrektor Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji w KGHM.
W kontekście rozpoczynania eksploatacji złóż, których warunki wydobycia utrudniają bezpośrednią obecność ludzi, jest on bardzo istotny - mówi.
Równie ważny dla koncernu jest rozwój systemów wspierających procesy utrzymania maszyn i ich bezpośredniej obsługi pod ziemią oraz integracja z już funkcjonującymi systemami wspierającymi procesy zakupowe. Rozwój systemów workflow i komunikacji wewnętrznej znacznie wpływa na poprawę efektywności koncernu.

Pawłowski kładzie także nacisk na powołanie centrów kompetencyjnych dla poszczególnych grup procesów, odpowiedzialnych za kształt tych procesów oraz definiujących wymagania w stosunku do narzędzi teleinformatycznych je wspierających. Zasada dostarczania tych narzędzi przez teleinformatyczne centrum usług współdzielonych przynosi efekty nie tylko obniżenia kosztów i zwiększenia jakości tych narzędzi, ale przede wszystkim podnosi sprawność samych procesów biznesowych.

Pod ziemią bez tajemnic

Do najważniejszych rozwiązań informatycznych mających wpływ na działalność Jastrzębskiej Spółki Węglowej jej przedstawiciele zaliczają wdrożenie systemu wspierającego controlling operacyjny.
Zaproponowano budowę platformy sprzętowo-programowej pozwalającej na udostępnienie zaawansowanych narzędzi planistycznych oraz platformy raportowania dla spółki i poszczególnych zakładów - wyjaśnia Jacek Pytel, dyrektor biura controllingu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.
Uzyskano dzięki temu wsparcie wieloszczeblowe pracowników JSW podczas procesu tworzenia budżetu rocznego, co usprawniło proces budżetowania, a także prezentację oraz raportowanie parametrów operacyjnych i wyników finansowych spółki dla okresów budżetowania.

W ramach Grupy Kapitałowej JSW wdrożono system wspierający przygotowanie skonsolidowanego sprawozdania finansowego, dzięki czemu możliwa stała się automatyzacja wyłączeń i korekt konsolidacyjnych, automatyczne generowanie raportów i not, ale przede wszystkim poprawiono komunikację pomiędzy spółkami GK JSW oraz sam proces zbierania danych.
Projekty, które są i będą realizowane w spółce oraz Grupie Kapitałowej JSW, mają na celu usprawnienie i przyśpieszenie przepływu informacji, zwiększenie dostępu do informacji oraz pełniejszą i głębszą analizę - wskazuje Pytel.
Kolejnym istotnym przedsięwzięciem, które czeka JSW, jest udoskonalenie utrzymania środków produkcji węgla w zakładach JSW. Rozwiązanie tego typu przekazywałoby informacje z systemów automatyki na potrzeby analizy stanu technicznego eksploatowanego urządzenia oraz w celu optymalizacji pracy urządzenia.

Źródło: www.wnp.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top