EITCA- wprowadzenie europejskiego standardu certyfikacji informatycznej w Polsce

complearnWydajność polskiej eGospodarki jest jedną z najsłabszych w UE. Według opracowanego przez Komisję Europejską na rok 2015 nowego wskaźnika gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego jesteśmy na miejscu 6… od końca. Oznacza to, że Polska jest jednym najgorzej rozwiniętych krajów Unii pod względem cyfryzacji. Cyfrowy rozwój kraju hamowany jest przez wiele czynników- jednym z nich jest brak umiejętności właściwego wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych przez pracowników.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Polska wciąż nie jest konkurencyjna cyfrowo, chociaż w ciągu ostatnich lat Internet trwale zmienił model społeczeństwa i gospodarki. Najważniejsze dla rozwoju polskiej gospodarki jest optymalne wykorzystanie cyfrowych rozwiązań w administracji i biznesie. Rozwój infrastruktury cyfrowej sprawił, że już dwie trzecie dorosłych Polaków korzysta z Internetu, jednak ilość specjalistów IT wciąż jest bardzo niewielka w stosunku do potrzeb i w porównaniu do innych krajów europejskich.

Jedną z metod zmniejszenia skali przepaści w cyfrowym rozwoju pomiędzy Polską a UE, a co za tym idzie, udziału eGospodarki w PKB, jest rozwój kompetencji informatycznych pracowników firm, instytucji publicznych oraz osób wchodzących na rynek pracy.

Europejski Instytut Certyfikacji IT – EITCI

EITCI to skrót od Eurepean Information Technologies Certification Institute, czyli Europejski Instytut Certyfikacji Informatyczne (IT) z siedzibą w Brukseli. Jest to organizacja pozarządowa, mająca na celu działanie przeciwko cyfrowemu wykluczaniu społeczeństw poprzez podnoszenie jakości międzynarodowych standardów certyfikacyjnych w zakresie ICT (technologii informacyjno-komunikacyjnych) oraz zwiększanie dostępności kwalifikacji informatycznych dla obywateli wszystkich państw. Instytut EITCI działa z przekonaniem, że znajomość technologii IT w społeczeństwie podnosi dynamikę rozwoju społeczeństwa oraz gospodarki danego państwa. Poziom zależności społeczeństwa od technologii informatycznych stał się tak wysoki, że biegłość w wykorzystaniu ICT jest już nie tylko domeną specjalistów zawodowych, ale wchodzi w zakres kluczowych kompetencji we wszystkich sektorach gospodarki.

Programy certyfikacji oraz same certyfikaty EITCI są dostępne komercyjnie dla osób fizycznych oraz instytucji. Ponieważ jednak są to usługi komercyjne - nie są świadczone bezpośrednio przez Instytut - do tego celu została powołana Sieć Licencyjna EITCI.

W Polsce, krajowym realizatorem jest Akademia EITCA, aktywnie działająca na rzecz zwiększenia dostępu do oceny kwalifikacji i ich formalnego poświadczania w postaci certyfikatów informatycznych, nie tylko wśród zawodowych informatyków w społeczeństwie międzynarodowym.

Akademia EITCA oferuje 4 kierunki kształcenia i certyfikacji informatycznej:
  • Grafika Komputerowa EITCA/CG
  • Kluczowe Kompetencje IT EITCA/KC
  • Informatyce Biznesowej EITCA/BI
  • Grafika Komputerowa EITCA/IS
Co zyskuje uczestnik Akademii EITCA?
  • Międzynarodowo uznawany certyfikat wydany przez Europejski Instytut Certyfikacji Informatycznej EITCI w Brukseli wraz z suplementem w języku angielskim i odpisami w języku polskim lub innych urzędowych językach UE, jak również polskojęzyczny dyplom ukończenia krajowej edycji Akademii EITCA. Program certyfikacyjny Akademii EITCA uzyskał krajową akredytację MEN i Kuratorium Oświaty, stając się uznawanym elementem kształcenia formalnego na poziomie studiów podyplomowych.
  • Istotny wzrost konkurencyjności na krajowym i międzynarodowym rynku pracy w praktycznie każdej branży gospodarki nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego poprzez nabycie lub zasadnicze podniesienie kwalifikacji w dziedzinie IT i ich formalne potwierdzenie w międzynarodowym standardzie. 
  • Profesjonalną, teoretyczną i praktyczną wiedzę oraz umiejętności na poziomie merytorycznym studiów podyplomowych (przy akredytacji MEN i Kuratorium). 
  • Kompleksowe przeszkolenie specjalistyczne w wymiarze odpowiadającym od 150 do 180 godzin zajęć stacjonarnych (tj. wymiar godzinowy 2-semestralnych studiów podyplomowych), co stanowi wielokrotność objętości programowej standardowych, dostępnych na rynku kursów i szkoleń informatycznych.
  • Dostęp do indywidualnych konsultacji z akademicką kadrą dydaktyczną.
  • Dzięki unijnemu wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu POIG w krajowej edycji Akademii EITCA wszystkie opłaty mogą być obniżone o 80%
Aby skorzystać z opłat obniżonych o 80% dzięki wsparciu unijnemu, należy zarejestrować się w portalu Akademii EITCA, podając przy rejestracji elektroniczny kod dofinansowania:

SEGZD

(tylko w okresie jego ważności, pod warunkiem dostępności miejsc dofinansowanych, których jest ograniczona liczba - można ją na bieżąco sprawdzić w elektronicznym formularzu rejestracji).

Źródło: www.eitca.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top