Zakup najnowszych technologii wirtualizacyjncych pozwoli na elastyczne udostępnianie posiadanych zasobów. umożliwi to użytkownikom pracę z tym samym oprogramowaniem lub komputerem w dowolnej pracowni informatycznej na uniwersytecie bez względu na fizyczną maszynę, terminal, z którego korzystają - Tomasz Wilczyński, Zastępca Dyrektora RCI
TELEINFORMATYCZNE SERCE REGIONU

Regionalne Centrum Informatyczne Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pełni funkcję centrum o charakterze regionalnym, z zasobów którego korzysta nie tylko uczelnia, ale także administracja publiczna oraz firmy i społeczność lokalna.

Do końca czerwca 2011 roku zakończy się budowa prowadzona na terenie kampusu uniwersyteckiego. To największa inwestycja w ramach programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Obiekt o powierzchni ponad 8 tys. m2 ma służyć studentom Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Regionalnemu Centrum Informatycznemu (RCI).

RCI to jednak nie tylko budynek. To ogólnouczelniana jednostka organizacyjna, której funkcje znacznie wykraczają poza obszar Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Jest najważniejszym ośrodkiem badawczym oraz centrum kształcenia w dziedzinie technologii informatycznych w regionie Warmii i Mazur.

Cele centrum nie ograniczają się wyłącznie do dydaktyki. Komputery o dużej mocy pozwolą na gromadzenie i przetwarzanie danych niezbędnych do prowadzenia zaawansowanych badań naukowych. Nowoczesne rozwiązania i urządzenia pozwolą nam np. na zajmowanie się geodezją i mechaniką nieba. Centrum pełnić będzie również funkcje telekomunikacyjne. Ma działać w ramach sieci Pionier. Tutaj będą się zbiegać linie i światłowody przechodzące w regionie – tłumaczy prof. Józef Górniewicz, rektor UWM. Z usług RCI korzystać będą studenci i pracownicy naukowi, ale także instytucje administracji publicznej i samorządowej, instytucje państwowe, szpitale, szkoły. Centrum ma stanowić istotny przyczynek do budowy społeczeństwa informacyjnego na Warmii i Mazurach. RCI będzie odpowiadać także za eksploatację i zarządzanie zasobami sieci komputerowych: uczelnianej, miejskiej OLMAN oraz regionalnym węzłem krajowej sieci Pionier. Jednostka będzie prowadzić budowy, remonty, eksploatować infrastrukturę kablową sieci teleinformatycznych oraz zarządzać usługami teletechnicznymi. Będzie również udostępniać zasoby w postaci klastra obliczeniowego i specjalistycznego oprogramowania na potrzeby aplikacji i obliczeń naukowych.

Budowa RCI prowadzona jest na uczelni w ramach szerszego Projektu Techno: „Udoskonalenie infrastruktury i wyposażenia laboratoryjnego nauk technicznych i informatycznych", którego łączna wartość to niemal 97 mln zł. Połowa środków przeznaczono na RCI, z czego 12 mln pochłonie wyposażenie budynku. Do końca 2011 roku RCI ma zostać wyposażone w komplet aparatury i urządzeń niezbędnych do realizacji najważniejszych zadań. Część sprzętu informatycznego na potrzeby RCI dostarczyła już firma Fujitsu.

WSZECHSTRONNE DZIAŁANIE


W budynku RCI będą zlokalizowane specjalistyczne laboratoria dydaktyczne. Studenci będą tam zdobywać wiedzę na temat technik multimedialnych, architektury komputerów i sieci teleinformatycznych, języków programowania, systemów informatycznych, sztucznej inteligencji, systemów wbudowanych, systemów mobilnych oraz technologii sieciowych. Natomiast naukowcy z Wydziału Matematyki i Informatyki zyskają pracownie naukowe: transmisji i przetwarzania multimediów, symulacji komputerowych i rzeczywistości wirtualnej, komputerowych systemów medycznych, robotyki inteligentnej, nanotechnologii i metod spektroskopowych.

Ponadto w budynku umiejscowione zostaną pomieszczenia serwerowni, pomieszczenia dla administratorów sieci i serwerów ośrodka zarządzania i eksploatacji siecią komputerową OLMAN. W budynku będzie funkcjonować centralna serwerownia wykorzystywana na potrzeby całej uczelni. Świadczone usługi będą obejmować m.in. pocztę pracowniczą oraz uczelniane strony www. Powstanie także system pamięci masowych, a także klaster obliczeniowy, który pozwoli na dokonywanie skomplikowanych operacji obliczeniowych.

Zgromadzone zasoby informatyczne pozwolą na prowadzenie zaawansowanych obliczeń naukowych, np. na potrzeby geodezji, nauk technicznych, czy modelowanie procesów związanych z naukami o żywności. W RCI ma znaleźć miejsce także telemedycyna. Działania w tym obszarze mają dotyczyć obrazowania i wizualizacji. W centrum będą się zbiegać łącza biegnące ze szpitali działających w regionie.
NASZĄ AMBICJĄ JEST TAKŻE URUCHOMIENIE ZA POMOCĄ INFRASTUKTURY RCI USŁUG ZDALNEGO KSZTAŁCENIA - E-LEARNINGU”– mówi dr hab. Szczepan Figiel, prorektor ds. rozwoju uczelni i dyrektor RCI.
Zakup najnowszych technologii wirtualizacyjnych pozwoli na elastyczne udostępnianie posiadanych zasobów. W dalszych planach mamy także wirtualizację desktopów. Umożliwi to użytkownikom pracę z tym samym oprogramowaniem lub komputerem w dowolnej pracowni informatycznej na uniwersytecie bez względu na fizyczną maszynę czy terminal, z którego korzystają– dodaje Tomasz Wilczyński, zastępca dyrektora RCI.
ELASTYCZNE ZASOBY

RCI zostało powołane do życia w 2006 roku. Ośrodek działa w kilku lokalizacjach i gromadzi – choć budynek zostanie ukończony dopiero za rok – zasoby niezbędne do poprawnego funkcjonowania. Jedną z pierwszych inwestycji był zakup nowoczesnych serwerów typu blade oraz macierzy dyskowej i technologii, która pozwoli zwirtualizować środowisko. W przetargu, w którym brali udział wszyscy liczący się dostawcy sprzętu komputerowego, łącznie z IBM, HP i Dell, zwyciężyła firma Fujitsu.

Fujitsu, wspólnie z firmą IT Expert, dostarczyło i zintegrowało na potrzeby RCI rozwiązanie PRIMERGY BX900 Dynamic Cube, na które składa się 16 serwerów typu blade z procesorami Intel Xeon z serii 5500. Uzupełnienie dla nich stanowi macierz firmy EMC NS 120 o pojemności 16 TB. Całość została zwirtualizowana przy pomocy technologii VMware. Wdrożenie przeprowadzono bardzo sprawnie. Dzięki równoczesnemu zaangażowaniu dużej liczby specjalistów możliwe było zakończenie praktycznie wszystkich prac w ciągu jednego dnia.
Zasoby te będą wykorzystywane głównie na potrzeby badań naukowych i dydaktyki. Dzięki wirtualizacji będzie można elastycznie udostępniać maszyny na potrzeby laboratoriów i pracowni, np. wykorzystujących oprogramowanie Matlab. Moc obliczeniowa będzie przydzielana każdemu w zależności od bieżących potrzeb – tłumaczy Tomasz Wilczyński.
Źródło: www.fujitsu.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top