Myślisz, że opracowywanie aplikacji jest ryzykowne?
Przemyśl to jeszcze raz

oracle 120Ryzyko było i będzie integralną częścią działalności biznesowej. Jednak obecnie natura ryzyka bardzo się zmienia.
 
W przeszłości tempo innowacji i zmian było dużo wolniejsze - rozpowszechnianie się innowacji w modelach technologicznych i biznesowych trwało wiele miesięcy, a nawet lat. W takiej sytuacji ostrożne przedsiębiorstwa mogły kierować się zasadą „poczekamy, zobaczymy” i wprowadzać nowe narzędzia i podejścia biznesowe do swojej codziennej pracy dopiero wtedy, gdy przetrwały one próbę czasu. Z kolei odważne przedsiębiorstwa mogły podejmować ryzyko polegające na wczesnym wdrażaniu tych rozwiązań. Jeśli okazały się one skuteczne, firmy osiągały korzyści; jeśli nie - mogły stracić wszystko.


 REKLAMA 
 ERP-VIEW.PL- STREAMSOFT 
 
Obecnie model ten został postawiony na głowie. Co tydzień pojawiają się nowe usługi, a czasem nawet całe nowe firmy; to, co w jednym miesiącu było innowacyjne, w następnym jest już passé. W szybko ewoluującym świecie cyfrowym największe ryzyko podejmują firmy, które nie robią nic i tylko patrzą, jak ich klienci i udziały w rynku przechodzą do bardziej elastycznych konkurentów. Zaskakujący jest w związku z tym fakt, że w najnowszym badaniu Oracle przeprowadzonym wśród globalnych przedsiębiorstw 33% respondentów uznało, że ich firmy są niechętne do podejmowania ryzyka związanego z tworzeniem nowych aplikacji. W rzeczywistości odsetek ten może być jeszcze wyższy, ponieważ kolejne 24% ankietowanych nie wiedziało, w jakim stopniu ich firma jest niechętna wobec ryzyka.

Niechęć do opracowywania aplikacji

Wyniki te są niepokojące, ponieważ w świecie, gdzie zwyciężają najszybsi i najbardziej innowacyjni gracze, wiele przedsiębiorstw decyduje się na ostrożne podejście do kluczowego mechanizmu innowacyjności, jakim jest tworzenie aplikacji. Jeśli chodzi o przyczyny tej niechęci do ryzyka, badanie pokazało, że wchodzi tu w grę szereg czynników. Do najważniejszych z nich należą obawy, że opracowywanie aplikacji pochłonie za dużo czasu i pieniędzy, oraz przekonanie przedsiębiorstw o tym, że nie mają dostępu do odpowiednich analiz. Wielu respondentów podało również, że jedną z przyczyn jest ogólna niechęć przedsiębiorstwa do ryzyka.

Trzeba przyznać, że wszystkie te powody niechęci do ryzyka są jak najbardziej uzasadnione. Jednak w obecnych czasach groźniejsze od ryzyka związanego z opracowywaniem aplikacji jest ryzyko braku innowacyjności. Świat nowoczesnego biznesu jest napędzany przez technologie cyfrowe, co dotyczy zarówno usług dla klientów, jak i operacji wewnętrznych. Aplikacje internetowe i mobilne rewolucjonizują metody sprzedaży i interakcji z klientami, a także zwiększają produktywność i pozwalają osiągnąć niespotykaną wcześniej wydajność dzięki usprawnionym metodom pracy. Firmy, które są w stanie cały czas wprowadzać, rozszerzać i skalować innowacyjne aplikacje, będą liderami w swoich branżach. Dobrą wiadomością jest to, że dzięki rozwojowi technologii proces opracowywania aplikacji staje się dzisiaj coraz mniej ryzykowny, kosztowny i czasochłonny.

Dawniej w wielu przypadkach każda nowa instancja aplikacji wymagała środowiska testowo-programistycznego, co mogło się wiązać z koniecznością zakupu nowej infrastruktury i oprogramowania. Ponadto stosowana technologia zwykle jest skomplikowana, więc projektem opracowania aplikacji musiał zarządzać dział informatyczny. Zważywszy zaś na duże obciążenie tych działów, takie projekty mogły się przedłużać, a opracowanie i przetestowanie nowej aplikacji zajmowało kilka miesięcy lub nawet dłużej. A co się stanie, jeśli po zainwestowaniu tak dużej ilości czasu i pieniędzy okaże się, że dana aplikacja nie spełnia oczekiwań? W świetle tych obaw łatwo zrozumieć, dlaczego niektóre przedsiębiorstwa są niechętne wobec ryzyka.

Innowacje o niskim poziomie ryzyka

W obecnych czasach sytuacja zmieniła się diametralnie. Już od kilku lat przedsiębiorstwa mogą korzystać z elastyczności zapewnianej przez chmurę w przypadku gotowych aplikacji. Rozwiązania typu „oprogramowanie jako usługa” (SaaS) zapoczątkowały nową erę w informatyce, umożliwiając firmom płacenie tylko za faktycznie wykorzystywane zasoby, a jednocześnie dały ciągły dostęp do najnowszych wersji aplikacji na rynku. Wiele czynników decydujących o tak wielkim sukcesie SaaS może obecnie przekształcić sposób opracowywania i rozszerzania aplikacji biznesowych w przedsiębiorstwach. Z kolei rozwiązania typu „platforma jako usługa” (PaaS) mogą obniżyć ryzyko związane z opracowywaniem aplikacji, a przez to pomóc firmom w szybkim wprowadzaniu zmian i innowacji.

Za pomocą PaaS przedsiębiorstwa mogą natychmiast uzyskać zasoby i infrastrukturę potrzebne do opracowywania aplikacji - w formie usługi. Dzięki temu mogą nie tylko przenieść koszty z kategorii nakładów inwestycyjnych do kosztów operacyjnych, lecz także szybciej zdobyć wymagane zasoby oraz mieć pewność, że zawsze będą to najlepsze zasoby dostępne aktualnie na rynku. Ponadto chmura „ukrywa” znaczną część komplikacji związanych z tym procesem, udostępniając proste interfejsy użytkownika, których używanie wymaga jedynie minimalnej pomocy ze strony działu informatycznego. Dzięki temu dział przedsiębiorstwa potrzebujący jakiejś aplikacji może również zarządzać procesem jej tworzenia.

Co ważne, rozwiązania PaaS upraszczają także migrację z systemów lokalnych do chmury. W ciągu następnej dekady systemy lokalne przedsiębiorstw będą współistnieć z systemami chmurowymi, a aplikacje będą opracowywane i używane w obu środowiskach. Rozwiązania PaaS odegrają istotną rolę właśnie dlatego, że będą optymalizować tę koegzystencję. Najlepsze rozwiązania PaaS zapewnią użytkownikom ujednolicony widok środowisk chmurowych i lokalnych, dzięki czemu będą oni mogli jak najlepiej wykorzystać swoje dotychczasowe inwestycje lokalne bez utraty elastyczności oferowanej przez chmurę. W tym kontekście PaaS to doskonałe narzędzie do zarządzania ryzykiem.

Reasumując, model PaaS stanowi siłę napędową cyfrowego biznesu, umożliwiając znacznie szybsze i tańsze testowanie aplikacji i modeli biznesowych, ocenę ich wartości oraz podejmowanie decyzji o ich odrzuceniu lub wdrożeniu. PaaS udostępnia środowiska testowe w chmurze, w których nawet najostrożniejsze przedsiębiorstwa mogą bez problemu zabrać się do opracowywania potrzebnych im aplikacji. Oznacza to, że firmy mogą wprowadzać więcej innowacji, bez obaw o ryzyko.

Autor: Shawn Price, wiceprezes Oracle i szef działu rozwiązań chmurowych
Źródło: www.oracle.com/pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top