Zarządzanie w firmie LFB Group, czyli optymalizacja procesów w systemie Qualiac

qualiac logoPrawidłowa optymalizacja procesów biznesowych jest często sporym wyzwaniem podczas wdrażania i eksploatacji systemów ERP. Problemy te, dysponując odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, można jednak pokonać. Najlepszym dowodem na to jest wdrożenie systemu ERP Qualiac we francuskiej grupie farmaceutycznej LFB Group.

 
 
LFB jest państwową grupą farmaceutyczną specjalizującą się w proteinach terapeutycznych. Spółka ta jest jednym z wiodących europejskich laboratoriów zajmujących się produkcją i sprzedażą ludzkiego osocza oraz leków pochodnych. W samej tylko Francji jej wyroby farmaceutyczne stosowane są w leczeniu ponad pół miliona pacjentów i przepisywane w trakcie terapii 80 poważnych, często rzadkich chorób. Obroty, zatrudniającej obecnie 1300 pracowników, firmy sięgają 269 milionów euro.

Całościowe podejście do systemu

W produkcji farmaceutycznej istotnym elementem jest optymalizacja procesów biznesowych, związanych bezpośrednio z produkcją leków i wiążąca się z tym integracja systemu ERP z oprogramowaniem, które przekazuje dane z poszczególnych procesów produkcyjnych i logistycznych. Procesy te obejmują kompletny łańcuch dostaw komponentów do produkcji.
Niestety większość systemów ERP działa w oparciu o algorytmy przetwarzające zestawiania materiałów, które nie są w stanie sprostać specyfice naszej produkcji. Z drugiej strony, uzależniamy dalszy proces przetwarzania protein od, między innymi znakowania fiolek, ich pakowania, dodawania instrukcji stosowania leków itp. W LFB potrzebujemy zatem takiego systemu, który byłby w stanie obsłużyć oba, zupełnie różne, sposoby przetwarzania procesów biznesowych – wyjaśnia Gaël Le Lem, kierownik projektów w firmie LFB.
Oczywiście, wdrożenie systemu ERP musiało też obejmować takie funkcje, jak: Finanse, Gospodarka magazynowa (w tym produkty niemagazynowane) oraz Zarządzanie sprzedażą.

System firmy Qualiac dostosowany do potrzeb

W rezultacie prób i poszukiwań firma LFB zdecydowała się na rozwiązanie Qualiaca. Wybór tego systemu ERP związany był również z zaoferowanym wsparciem i szkoleniami technicznymi podczas całego okresu realizacji projektu. Pozwalało to szybko nabyć umiejętności potrzebnych do tego, aby obsługiwać i modyfikować system samodzielnie, zaraz po wdrożeniu.
Qualiac mógł zaoferować produkt, który został w szczególności przygotowany również pod kątem kontroli i panowania nad kosztami poszczególnych procesów biznesowych, dzięki czemu doskonale spełniał wymagania projektu wdrożenia. – zauważa Gaël Le Lem.
Dynamizm systemu ERP wspiera procesy biznesowe

System ERP Qualiac jest bardzo ergonomicznym rozwiązaniem, zarówno w wypadku pracy z nim w trybie internetowym, jak i w systemie klient-serwer. W obu wypadkach dostępne są wszechstronne, elastyczne i łatwe w użyciu funkcje.
Struktura produktu i Qualiac Workflow WIM pozwoliła nam modelować nasze procesy poprzez dostosowanie funkcji takich jak wysyłanie e-maili (wysyłka następuje po wystąpieniu ściśle określonych zdarzeń lub w zależności od przeprowadzonego działania w systemie ERP). Takie procesowe podejście wykorzystać można zarówno do kontroli zdarzeń fizycznych, jak i procesów administracyjnych. – mówi Gaël Le Lem.
W celu optymalizacji procesów produkcyjnych, inżynierowie z LFB wspólnie z Qualiaciem opracowali rozwiązanie do obsługi danych wejściowych, które za pośrednictwem czytników kodów kreskowych sczytywane są z etykiet umieszczonych na przemieszczających się podczas produkcji obiektach. Do transmisji danych zastosowano tutaj bezprzewodową łączność Wi-Fi.
Ta aplikacja pozwoliła nam wdrożyć śledzenie cyrkulacji produktów i stanów magazynowych dla wszystkich istotnych rozchodów materiałowych. Skuteczność rozwiązania, które zostało wdrożone, pozwala nam obecnie zarządzać statusami w czasie rzeczywistym w ramach naszego systemu informatycznego. Sam łańcuch dostaw stał się też bardziej płynny za sprawą dostosowania go do procesów biznesowych w naszej firmie. – podsumowuje Gaël Le Lem. Rozwiązanie Qualiaca, które zostało wdrożone w LFB Group jest zatwierdzone do użytku w przemyśle farmaceutycznym.
Źródło: www.qualiac.pl

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top