Rozwój integracji w kontekście chmury

integracja w chmurzeZintegrowany system ERP na miejscu, czy dziedzinowe aplikacje w chmurze? Taka alternatywa jest wyłącznie teoretyczna, gdyż przedsiębiorstwa – dowolnej wielkości i z dowolnej branży – rozwijają oba te kierunki i budują hybrydowe modele IT.



Chmura to już powszechne zjawisko, co więcej sami przedsiębiorcy dopytują o dostęp do aplikacji i systemów online. Czy zatem przyszłością są systemy integrujące w chmurze różne aplikacje ? Czy warto inwestować w kompleksowy zintegrowany system ERP, czy też wrócić do inwestycji w systemy dziedzinowe i podjąć inicjatywę integracji danych w chmurze?


W ciągu ostatniej dekady obserwowaliśmy przyspieszenie integracji pomiędzy systemami ERP a oprogramowaniem dziedzinowym, jak np. CRM, przy równoczesnym wzroście popularności rozwiązań w chmurze. Szeroki wybór aplikacji i platform w chmurze, jak również względy kosztowe, skłoniły firmy do coraz intensywniejszego korzystania z IT w formie usługi. Łączenie przetwarzania danych w tradycyjnych systemach i w nowych aplikacjach stawia nowe wyzwania integracji, ale przede wszystkim niesie ze sobą korzyści zwiększonej elastyczności i synergicznego wykorzystania zasobów.

Trudno wyobrazić sobie firmę, która rezygnuje na rzecz chmury z rozwijanego przez lata systemu ERP czy innego wspierającego jej podstawową działalność. Trudno też wyobrazić sobie, że firma nie szuka rozwiązań IT, które pozwalają szybciej działać i lepiej budować konkurencyjność w cyfrowym świecie. A te często są w chmurze i oferują elastyczne finansowanie typu „płatność za usługę”. Nawet najbardziej rozległe ERP nie jest konkurencyjnym wyróżnikiem, a jeden homogeniczny system nie sprawdza się w czasach szukania nowych modeli biznesowych. Taka sytuacja wymusza budowanie hybrydowych platform integracyjnych, które umożliwiają połączenie aplikacji stacjonarnych (on-premise) z aplikacjami w chmurze.

Istotną opcją dla większych firm jest skorzystanie z chmury prywatnej, zbudowanej na potrzeby własnych jednostek biznesowych. W odróżnieniu od chmury publicznej, dostarczanej przez firmy zewnętrzne, ze środowiska IT w chmurze prywatnej korzysta tylko jedna organizacja czy grupa firm. Elastyczność chmury prywatnej i możliwości dynamicznych zmian w zależności od potrzeb są podobne jak w przypadku chmury publicznej. W przypadku chmury prywatnej, przynajmniej na etapie jej budowania, również istnieją znaczące potrzeby integracji rozwiązań miejscowych i dostępnych zdalnie.

A co z nowymi firmami, które z założenia korzystają tylko z oprogramowania w chmurze? W miarę rozwoju staną prawdopodobnie przed wyzwaniem integracji cloud-to-cloud. Trzeba przy tym brać pod uwagę, że aplikacje chmurowe są aktualizowane częściej niż tradycyjne, co powoduje wyzwania techniczne podczas integracji. Takie firmy będą wybierać narzędzia integracyjne, które w łatwy i elastyczny sposób dostosują się do API dostawców i zautomatyzują procesy integracji w przypadku zmian. Nie trzeba dodawać, że nowoczesne narzędzia integracyjne również są dostępne w chmurze …

Trendy integracyjne na świecie kształtuje m.in. firma Software AG, która niedawno ogłosiła nową inicjatywę „Transformation to the Cloud”. Ma ona na celu wsparcie firm w projektowaniu i wdrażaniu indywidualnej strategii oraz architektury IT z wykorzystaniem rozwiązań w chmurze. W ramach tej inicjatywy Software AG daje do dyspozycji różnorodne narzędzia w chmurze, dzięki czemu od początku jej stosowania mogą pojawić się oszczędności. Wśród tych narzędzi jest m.in. platforma integracyjna webMethods Integration Cloud, która umożliwia integrację aplikacji w modelach typu Cloud-to-Ground i Cloud-to-Cloud w formie chmury publicznej i prywatnej (iPaaS – integration Platform as a Service). Integracja w modelu Cloud-to-Ground wykorzystuje szynę usług webMethods zainstalowaną na miejscu, w środowisku IT danej firmy oraz dodatkową warstwę dostępną w chmurze zapewniającą bezpieczeństwo i gwarancję przesłania danych w przypadku awarii sieci lub braku dostępu do integrowanych aplikacji/systemów.

webMethods Integration Cloud, podobnie jak inne rozwiązania chmurowe Software AG, dostępne będzie na platformie Amazon Web Services (AWS). Decyzję o strategicznej współpracy z AWS firma Software AG ogłosiła na targach CeBIT 2015. U jej podstaw leży jakość usług AWS jako globalnego dostawcy platformy chmurowej, największy zasięg geograficzny, a także oszczędności w ramach usługach IaaS oraz certyfikacji.

Zwrócę uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt wykorzystania chmurowych narzędzi integracyjnych. Podobnie jak w przypadku innych aplikacji chmurowych, dają one dostęp do technologii nie tylko programistom. Dzięki narzędziom programistycznym, które wykorzystują interfejs przeglądarkowy, budowę prostych rozwiązań integracyjnych mogą rozpocząć także analitycy biznesowi i systemowi oraz inni eksperci dziedzinowi, którzy chcą efektywniej korzystać z integrowanych rozwiązań. W dobie cyfrowej gospodarki technologie integracyjne będą coraz bardziej niezbędne i wszechobecne, szczególnie te chmurowe. Gartner przewiduje do roku 2016 tylko 8-procentowy wzrost tradycyjnego oprogramowania klasy middleware, natomiast aż 35-procentowy wzrost dla platform iPaaS. Ten wzrost będzie m.in. wynikał z faktu, że firmy, które przeprowadziły integrację on-premise z wykorzystaniem szyny integracyjnej, w naturalny sposób mogą włączyć ją w dalsze procesy integracyjne w chmurze. Zamiast mniej efektywnej integracji typu „punkt-punkt” połączenie aplikacji on-premise z aplikacjami w chmurze za pośrednictwem szyny integracyjnej zapewnia płynność i bezpieczeństwo w ramach wzajemnie wymienianych danych.

Chmura i aplikacje stacjonarne nie są oddzielnymi światami, muszą dawać efekt synergii i elastyczności. Dlatego zadaniem dostawców platform integracyjnych jest pomoc swoim klientom w płynnej transformacji platform integracyjnych do modeli hybrydowych, w tworzeniu wzorców integracyjnych, zarządzaniu zróżnicowaną architekturą, wykorzystywaniu platform typu iPaaS i wielu innych aspektach tworzenia elastycznego środowiska IT.

Autor: Patryk Wasilewski, architekt rozwiązań biznesowych, Software AG Polska

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:


Back to top